5 porad, jak dbać o akumulator samochodowy

Akumulator jest niezwykle ważnym elementem samochodu. Z tego powodu bardzo istotna jest jego prawidłowa obsługa, która ułatwi rozruch i wydłuży żywotność akumulatora. Niestety, wielu kierowców przypomina sobie o tym dopiero przed sezonem zimowym lub w momencie, gdy silnik nie chce odpalić. Na czym polega prawidłowe użytkowanie oraz sprawdzanie sprawności akumulatora. Jak maksymalnie wydłużyć żywotność baterii? Jak jej użytkować i kiedy dokonać wymiany? Oto nasze 5 porad na temat akumulatora i jego użytkowania.

1.  Regularne ładowanie akumulatora

Należy pamiętać o tym, iż częstotliwość ładowania akumulatora bezpośrednio wpływa na jego sprawność i wydłuża czas jego użytkowania. Głębokie rozładowanie baterii prowadzić może do zasiarczenia płyt i nieodwracalnego uszkodzenia, a wtedy pozostaje już jedynie wymiana akumulatora. Nie powinno się zatem doprowadzić do spadku napięcia poniżej 12,5 wolta, szczególnie w przypadku, gdy samochód jest używany rzadko lub na krótkich trasach.

2.  Czystość i konserwacja

Wszelkiego rodzaju zabrudzenia wpływają na szybsze rozładowywanie się akumulatora. Jest to skutkiem występowania tzw. prądów pełzających. Trzeba również dopilnować, aby złącza i klemy nie były pokryte pyłem i rdzą. W tym celu należy je regularnie czyścić i smarować wazeliną techniczną. Powyższe czynności nie wymagają dużego wysiłku, natomiast mogą znacząco wydłużyć żywotność akumulatora.

Sprawdzanie sprawności akumulatora

3.  Sprawdzanie sprawności akumulatora

Jak sprawdzić stan akumulatora? Jeżeli nie dysponujemy profesjonalnym sprzętem, warto udać się do warsztatu, w którym fachowcy szybko i sprawnie przeprowadzą testy akumulatorów samochodowych. Kontrola polega na wizualnej ocenie akumulatora (np. czy nie widać wycieków elektrolitu i czy bieguny nie są zaśniedziałe), następnie sprawdzana jest gęstość elektrolitu i napięcie na końcówkach biegunowych. Oprócz tego możliwe jest wykonanie testu obciążenia.

4.  Wspomaganie akumulatora przy rozruchu, gdy odmówi posłuszeństwa

Akumulator w Twoim samochodzie odmówił posłuszeństwa? Wspomaganie akumulatora przy rozruchu jest jedną z najpopularniejszych i najprostszych metod przywracania go do życia. Polega ona na odpowiednim podłączeniu kabli rozruchowych do baterii innego samochodu.

  • Przewód czerwony do zacisku dodatniego
  • Przewód czarny do zacisku ujemnego

5.  Zdecyduj się na wymianę akumulatora, gdy to konieczne

Niekiedy podładowanie baterii nie wystarczy. Jeśli w dalszym ciągu mamy problem z odpaleniem samochodu lub bateria rozładowuje się samoczynnie, konieczna może być wymiana akumulatora. Należy pamiętać, aby nowy akumulator dobrać zgodnie z fabrycznymi uwarunkowaniami samochodu. Nie zwlekaj z wymianą, aby akumulator nie odmówił Ci całkowicie posłuszeństwa w najgorszym możliwym momencie.

5 porad, jak dbać o akumulator samochodowy

| Porady Tekstowe | 0 Comments
About The Author
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge