Jak dbać o akumulator w samochodzie?

Akumulatory samochodowe są niejako sercem całej instalacji elektrycznej. Jako bateria doprowadzają prąd do wszystkich urządzeń elektrycznych w naszym samochodzie, w tym oświetlenia, silnika, a także systemów komfortu czy bezpieczeństwa. Bez sprawnego akumulatora możemy zapomnieć o uruchomieniu naszego silnika czy skorzystania z radia lub podgrzewania foteli. Spełnia on bardzo ważną rolę i dlatego warto o niego odpowiednio zadbać!

Jak przedłużyć żywotność swojego akumulatora?

Prawidłowo utrzymany i zadbany akumulator bez większego problemu powinien działać przez około 5 lat. By jak najdłużej cieszyć się z jego wydajnej pracy warto jednak zadbać o kilka ważnych aspektów. Na początek pamiętajmy o regularnym oczyszczaniu klem akumulatora samochodowego z osadu. Może on powodować niestyk, co z kolei przełoży się na pracę naszego samochodu. Ważne jest również, by akumulatora nie rozładowywać do zera. Bateria, która nie przechowuje w sobie prądu znacznie szybciej straci swoją sprawność i pojemność, a co za tym idzie nasz akumulator bardzo szybko może nadawać się do wymiany. Szczególnie w zimie pamiętajmy, że dla naszego akumulatora zabójcze są krótkie dystanse. Najbardziej jest to szkodliwe, kiedy dodatkowo korzystamy z systemów komfortu oraz regularnie poruszamy się na bardzo krótkich odległościach, np. kilka kilometrów. Jeśli nasz akumulator nie zdąży się odpowiednio podładować to w zimie możemy zapomnieć o wygodnym powrocie do domu w komfortowych warunkach.

Jak ładować akumulator?

Do ładowania akumulatorów samochodowych wykorzystujmy odpowiednie urządzenia, czyli tzw. prostowniki. Są one przeznaczone do ładowania akumulatorów odpowiednim prądem, a co za tym idzie mamy szansę uniknięcia tzw. przeładowania. Jest to bardzo szkodliwe dla baterii zjawisko, które może doprowadzić do jej całkowitego zniszczenia.

Kiedy wymienić akumulator na nowy?

Tak naprawdę wszystko zależy od aktualnego stanu naszego źródła prądu oraz kwestii eksploatacyjnych. Jeśli po podładowaniu nasz akumulator nie jest w stanie uruchomić silnika naszego samochodu, lub po kilku dniach nadaje się do ponownego ładowania to należy pomyśleć o wymianie akumulatora na nowy. Podobnie zresztą jak w przypadku wszelkich uszkodzeń mechanicznych czy rozszczelnienia obudowy i wycieku elektrolitu.

W celu rozwiania wszelkich wątpliwości warto wybrać się do jednego ze sklepów lub warsztatów oferujących usługę testu akumulatora. Jeśli wynik będzie słaby, a przed nami ciężka zima to warto wymienić akumulator nieco wcześniej unikając przykrej niespodzianki podczas porannego uruchomienia samochodu.

Jak dbać o akumulator w samochodzie?

| Porady Tekstowe | 0 Comments
About The Author
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge