Jak działa alkomat? Samodzielny sposób na określenie stężenia alkoholu we krwi

Spożywając wieczorem alkohol, na drugi dzień rano kierowca często ma dylemat, czy powinien siadać za kierownicą. Czasami mimo uczucia trzeźwości, w organizmie może utrzymywać się zbyt duże stężenie alkoholu. Warto to sprawdzić za pomocą prywatnego alkomatu. Jak działa tego typu urządzenie? Czym różnią się między sobą poszczególne alkomaty?

Testery dostępne w sklepie z alkomatami

Alkomaty, które znajdują się dzisiaj w asortymencie sklepów, podzielić można wedle różnych kryteriów. Pierwszego podziału dokonać można ze względu na obecność ustnika lub jego brak. Ustnik sprawia, iż do alkomatu dostaje się więcej powietrza. Tym samym powszechnie uważa się, iż urządzenia tego typu są dokładniejsze od urządzeń pozbawionych ustników. Rzeczywiście zwykle tak jest, jednak na rynku pojawiły się także alkomaty bezustnikowe o doskonałej skuteczności. Mowa o urządzeniach wykorzystujących najnowsze technologie, które znajdują się w użytku policji i innych służb porządkowych. Niemniej jednak każdy dobry sklep z alkomatami również posiada w swojej ofercie tego typu urządzenia.

Sklep z alkomatami

Technologie wykorzystywane w alkomatach

Istotnym podziałem alkomatów jest również ten ze względu na zastosowaną technologię. Dzisiaj najpowszechniej wykorzystuje się sensory elektrochemiczne. W urządzeniu tego typu znajduje się związek chemiczny wchodzący w reakcję z etanolem. W wyniku zajścia reakcji wytwarzana jest energia elektryczna, a im większa ona jest, tym wyższy wynik pomiaru wskazuje alkomat. Alkomaty należące do tej kategorii różnią się pod względem skuteczności, głównie ze względu na wykorzystywanie odmiennych związków oraz materiałów konstrukcyjnych. Istotna jest również metoda przeliczania natężenia prądu na stężenie alkoholu. Starszą metodą pomiaru poziomu stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu jest użycie półprzewodnika. Sensor półprzewodnikowy pod wpływem oddziaływania alkoholu zmienia poziom przepuszczalności, co umożliwia odczyt ilości etanolu w wydychanym powietrzu. Dziś alkomaty półprzewodnikowe wciąż są wykorzystywane, zwłaszcza w użytku prywatnym. Droższe modele z wysokiej jakości sensorami wskazują wyniki z dokładnością do 0,01 promila, jednak najtańsze modele nie gwarantują tak precyzyjnych wyników. Warto w tym miejscu wskazać również na konieczność wykonania kalibracji urządzenia po kilkudziesięciu lub kilkuset użyciach alkomatu. Jak nie trudno się domyślić, w przypadku niższej jakości sprzętu, szybciej dochodzi do jego rozregulowania. Tym samym odwiedzając stacjonarny czy internetowy sklep z alkomatami, polecamy wybierać urządzenia wyższej jakości, którym można zaufać.

Jak działa alkomat? Samodzielny sposób na określenie stężenia alkoholu we krwi

| Porady Tekstowe | 0 Comments
About The Author
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge