Jak jeździć,  aby przedłużyć żywot sprzęgła?

W zależności od stylu jazdy danego kierowcy, sposobu eksploatowania pojazdu oraz modelu i stanu technicznego danego samochodu, sprzęgło cierne w samochodzie powinno wystarczyć średnio na przejechanie około 40.000 – 100.000 km. Niektórzy z producentów deklarują jednak trwałość sięgającą nawet 300.000 km

Bez wątpienia największym obciążeniom sprzęgło poddawane jest w trakcie jazdy w cyklu miejskim,  kiedy dochodzi do częstego zatrzymywania i ponownego ruszania pojazdu. Podczas jazdy w mieście tarcza sprzęgła mocno się nagrzewa, przez co szybciej ulega zużyciu.

Jak prawidłowo używać sprzęgła?

Tak naprawdę dzięki wdrożeniu kilku prostych nawyków stosowanych w trakcie codziennej jazdy samochodem, jesteśmy w stanie znacznie przedłużyć żywotność sprzęgła. Podstawową zasadą jest utrzymywanie odpowiedniej pozycji za kierownicą wraz z zachowaniem prawidłowego ułożenia nóg. Pedał sprzęgła należy wciskać do podłogi całym ciężarem nogi, nie odrywając nigdy pięty od podłogi. Kiedy nie operujemy sprzęgłem, lewą nogę należy oprzeć na podpórce, gdyż lekko uniesiona nad pedałem sprzęgła noga sprawi, iż w trakcie jazdy na wyboistej drodze będziemy nieświadomie minimalnie wciskać sprzęgło. Taka nieświadoma jazda na półsprzęgle może doprowadzić w krótkim czasie do uszkodzenia tarczy sprzęgłowej, objawiającego się m.in. ślizganiem się pedału sprzęgła.

NoweSprzegla.pl

Warto skupić się także na tym, aby w trakcie codziennej jazdy jak najmniej używać sprzęgła . Przykładowo, zatrzymując się na światłach, pedał sprzęgła wciskajmy jak najpóźniej – przed samym zatrzymaniem.

Również nieumiejętne zmienianie biegów może doprowadzić do szybszego zużywania się okładzin tarczy sprzęgła. W trakcie zmiany biegu należy dynamicznie wciskać pedał sprzęgła do podłogi, a po zmianie biegu trzeba go zwolnić płynnie i spokojnie, ale i bez nadmiernego przeciągania. Zazwyczaj około 1 sekunda jest wystarczająca dla płynnej zmiany biegu, nie wywołującej przykrych szarpnięć odczuwalnych w kabinie samochodu.

Obietnice producentów a rzeczywistość

Mądre użytkowanie sprzęgła może sprawić, iż wydłużymy jego żywotność nawet o kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Niemniej jednak obietnice producentów, dotyczące wytrzymałości sprzęgła rzędu 300.000 km przebiegu, przeważnie są nierealne. Dlatego też właściciel samochodu zwykle prędzej czy później zmuszony jest do wymiany sprzęgła. Warto wtedy zadbać o jego jakość, aby uniknąć konieczności kolejnej wymiany w krótkim czasie. Sklep Nowe Sprzęgła wydaje się najwłaściwszym adresem dla każdego, kto potrzebuje zakupić tę część samochodową. Jakość produktów oferowanych w sklepie została już bowiem potwierdzona przez tysiące zadowolonych Klientów.

Jak jeździć, aby przedłużyć żywot sprzęgła?

| Porady Tekstowe | 0 Comments
About The Author
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge