Układ klimatyzacji niewątpliwie ułatwia jazdę. Często pada jednak pytanie, czy jazda z klimatyzowanym samochodem jest zdrowa? Oczywiście, że tak. Odpowiednio serwisowana i użytkowana klimatyzacja nie szkodzi. W końcu urządzenie to zostało skonstruowane po to, by służyć kierowcy i uprzyjemnić mu podróż.

Zdania odnośnie częstotliwości czyszczenia i konserwacji układu klimatyzacji są podzielone. Eksperci radzą jednak, by odgrzybić układ przynajmniej raz w roku. A po czym poznać, że układ klimatyzacji nadaje się do czyszczenia?

Istotne objawy zanieczyszczonej klimatyzacji

Jak rozpoznać, że klimatyzację należy wyczyścić?Przede wszystkim nieprzyjemny zapach wydobywający się z nawiewów po włączeniu wentylatora to sygnał dla kierowcy, że układ klimatyzacji wymaga czyszczenia. Warto obserwować także zużycie paliwa – jeśli znacznie wzrośnie to może to być także wina niesprawnie funkcjonującej klimatyzacji. Należy koniecznie pamiętać o regularnym serwisowaniu układu klimatyzacji i wymianie wkładu filtra. Klimatyzacja będzie spełniać bowiem swoje zadanie tylko wtedy, gdy będzie poprawnie używana i odpowiednio serwisowana. W przeciwnym przypadku narażamy siebie oraz bliskich na niebezpieczeństwo. Oprócz tego sprawna klimatyzacja nie generuje większego zużycia paliwa, działa cicho i efektywnie.

Zadbaj o klimatyzację!

Przynajmniej raz w roku należy skontrolować kilka elementów układu klimatyzacji: wyczyścić wszystkie kanały w instalacji, wymienić filtr kabinowy, odgrzybić parownik oraz oczyścić wloty powietrza na zewnątrz samochodu. W niektórych przypadkach powinniśmy robić te czynności przynajmniej dwa razy w roku, najlepiej wczesną wiosną i jesienią – podpowiadają specjaliści z autochlodnice.com.

Pamiętajcie, że serwisowanie układu klimatyzacji ze względu na jego złożoną budowę powinno być przeprowadzane wyłącznie w wyspecjalizowanych punktach posiadających odpowiedni sprzęt i wyszkolony personel. Oprócz tego możecie sami zadbać o układ klimatyzacji – na rynku znajdziecie mnóstwo preparatów odgrzybiających układ; warto stosować je choćby profilaktycznie. Sprawna klimatyzacja pozwoli wam ustawić w samochodzie optymalną temperaturę (20-220C), która pozwoli cieszyć się przyjemną jazdę oraz pozwoli zachować kierowcy odpowiednią koncentrację.

Jak rozpoznać, że klimatyzację należy wyczyścić?

About The Author
-

3 komentarze

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge

 • mateo.a
  Reply

  Trzeba rzeczywiście dbać o klimatyzację, bo jej zaniedbanie może być niebezpieczne dla zdrowia. Preparaty przeznaczone do odgrzybiania to bardzo dobry pomysł, można dość tanio i przede wszystkim samodzielnie zadbać o klimatyzację.

 • Jarosław-Wawa
  Reply

  Przede wszystkim należy regularnie sprawdzać czy układ klimatyzacji jest sprawny. Szczególnie w okresie wiosennym, przed czasem, gdy klimatyzacja najbardziej będzie obciążona upałami. Wymiana podzespołów lub ich czyszczenie (w tym czyszczenie ozonowe kabiny) to opcja, która nie jest niesamowicie droga a może wpłynąć stanowczo na komfort jazdy.

 • Oturbo
  Reply

  Akurat z rozpoznaniem kiedy trzeba wyczyścić klimatyzację, nie ma wielkiego problemu. Dobrze to robić co sezon dla własnego bezpieczeństwa i komfortu.