Kiedy wymienić klocki hamulcowe i jak sprawdzić ich sprawność?

Niewątpliwie poprawnie działające hamulce to warunek konieczny bezpiecznego poruszania się po drodze. Dlatego też kierowcy powinni szczególnie dużo uwagi poświęcać częściom układu hamulcowego. Wydaje się, że za zdecydowanie najważniejsze części tego układu należy uznać klocki hamulcowe współpracujące z nie mniej istotnymi tarczami hamulcowymi. W poniższym tekście skupimy się na klockach, a konkretnie na tym, kiedy trzeba je wymienić.

Oznaki niesprawności klocków hamulcowych

Bardzo rzadko dochodzi do takiej sytuacji, aby klocki hamulcowe nagle odmówiły posłuszeństwa. Zwykle ich kiepskie działanie jest konsekwencją zużycia, a więc objawy pojawiają się stopniowo. Tym, co z pewnością powinno zwrócić uwagę kierowcy, jest wydłużenie drogi hamowania. Początkowo, kiedy okładzina klocków traci niewiele na grubości, droga ta wydłuża się nieznacznie. Z tego powodu nie tak ławo zauważyć, że klocki nie są już w idealnym stanie. Jednak w momencie, gdy spostrzeżemy, że hamowanie nie jest już tak skuteczne, jak być powinno, należy natychmiast dokonać wymiany.

hurtczesci.pl

W przypadku nowszych samochodów nie ma potrzeby wypatrywania objawów zużycia klocków hamulcowych, gdyż same wysyłają one wyraźny sygnał, że konieczna jest wymiana. Konkretnie wysyła go czujnik elektroniczny połączony z komputerem pokładowym. Kiedy przychodzi czas na wymianę klocków hamulcowych, na tablicy rozdzielczej zaświeca się odpowiednia dioda.

Tempo zużycia klocków hamulcowych

Nie sposób udzielić jednej trafnej odpowiedzi odnośnie tego, kiedy zużywają się klocki hamulcowe. Jest to bowiem zależne od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim duże znaczenie ma styl jazdy danego kierowcy. Jeżeli ma on tendencje do gwałtownego hamowania oraz często używa pedału hamulca, należy się liczyć z szybkim zużyciem okładzin oraz właściwej konstrukcji klocków hamulcowych.

Oczywiście ogromne znaczenie mają również jakość i rodzaj stosowanych tarcz hamulcowych. Powinny być one dopasowane do klocków, dlatego zaleca się zakup tych części w zestawie. Najbardziej przyjazne dla klocków hamulcowych są zwykle tarcze ceramiczne, uznawane również za najbardziej trwałe.

Rzecz jasna o tym, jak długo będziemy mogli korzystać z jednych klocków hamulcowych, decyduje również ich jakość wykonania. Dlatego też odpowiedzialni kierowcy kupują klocki hamulcowe tylko w zaufanych sklepach, takich jak https://hurtczesci.pl. Asortyment wskazanego sklepu obejmuje tylko klocki od uznanych producentów, którzy wypuszczają na rynek jedynie sprawdzone produkty. Ponadto, w ofercie znajdziemy również szeroki wybór tarcz hamulcowych, które można kupić w zestawie z klockami lub samodzielnie.

Kiedy wymienić klocki hamulcowe i jak sprawdzić ich sprawność?

| Porady Tekstowe | 3 komentarze
About The Author
-

3 komentarze

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge

 • Anonim
  Reply

  Wymiana klocków hamulcowych to jedno z najczęściej pojawiających się tematów, które dotyczy każdego posiadacza czterech kółek. Nic w tym dziwnego, w końcu są to elementy naturalnie zużywające się w wyniku codziennej eksploatacji. Tymczasem nawet najprostszy objaw ich zużycia, a mianowicie wydłużona droga hamowania może doprowadzić do prawdziwej tragedii.

 • Ucando
  Reply

  Wymiana klocków hamulcowych to jedno z najczęściej pojawiających się tematów, które dotyczy każdego posiadacza czterech kółek. Nic w tym dziwnego, w końcu są to elementy naturalnie zużywające się w wyniku codziennej eksploatacji. Tymczasem nawet najprostszy objaw ich zużycia, a mianowicie wydłużona droga hamowania może doprowadzić do prawdziwej tragedii.
  Ucando ostatnio opublikował…Wszystko o systemie ESP. Czym jest, jak działa i w czym nie jest w stanie zastąpić kierowcy?My Profile

 • Alan
  Reply

  Wymiana klocków hamulcowych to bez wątpienia jeden z tematów, który budzi duże emocje. Z jednej strony sporo jest osób, które twierdzą, że wymiany takiej można bez problemu dokonać na własną rękę, nie brakuje jednak opinii całkowicie przeciwnych – by tego typu czynności podejmował się wykwalifikowany mechanik. Wybór należy, jak zwykle zresztą, do nas – jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, nie warto brać się za to samemu, dla własnego bezpieczeństwa. Więcej ciekawych informacji jak w powyższym wpisie znaleźć można na blogu: https://seat-blog.pl/