Nowoczesna technologia wsparciem dla eko-jazdy

Oszczędność paliwa, mniejsze zużycie elementów eksploatacyjnych samochodu, większy komfort jazdy i bezpieczeństwo na drodze to główne założenia tak zwanej ekojazdy. Termin ekologiczna jazda używany jest do określenia techniki energooszczędnego użytkowania pojazdu, która wiąże się również ze stosowaniem nowoczesnych technologii.

Na czym polega ekojazda?

Idea ekojazdy (tzw. ecodriving) jest konsekwencją rosnącej świadomości ekologicznej na świecie oraz zmian technicznych w zakresie konstruowania pojazdów, zwłaszcza jednostek napędowych o coraz lepszych osiągach. Ten nowy styl jazdy przyczynia się do ochrony środowiska poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych (dwutlenku węgla CO2), jak również znacznych oszczędności finansowych dla właściciela pojazdu. Jest to możliwe ze względu na praktykowanie metod z zakresu bezpiecznej i inteligentnej jazdy, ukierunkowanej na oszczędzanie paliwa i minimalizowanie zużycia pojazdu.

Termin ekojazda odnosi się więc do takiej techniki prowadzenia pojazdu, która pozwala uzyskać pewne oszczędności w zakresie zużycia paliwa i części samochodowych, zmniejsza zanieczyszczenie środowiska, a także zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Zatem, w kontekście ekojazdy istotne wydają się trzy aspekty: ekonomia (oszczędność), bezpieczeństwo, środowisko.

  • Nauka ekologicznej jazdy wymaga specjalnego instruktażu z zakresu wydajnych sposobów prowadzenia samochodu. Jednak nie tylko istotne jest wyrobienie u kierowców pewnych nawyków, ale też uświadomienie im określonych zależności między nowym stylem jazdy a:
  • ekonomią użytkowania przynoszącą oszczędności finansowe,
  • zwiększeniem poziomu bezpieczeństwa wynikającym z mniejszego ryzyka na drodze,
    redukcją zanieczyszczeń pozytywnie wpływającą na sytuację środowiska naturalnego.

Już na tym etapie wsparciem dla edukacji stają się innowacyjne rozwiązania technologiczne. Najnowsze szkolenia dostępne na rynku polskim, takie jak np. Projekt Świadomy Kierowca (www.swiadomykierowca.pl), opierają się na nowoczesnym oprogramowaniu i symulatorach umożliwiających interaktywną edukację. Technologie dają możliwość praktycznego sprawdzenia swoich umiejętności, wprowadzenia elementów współzawodnictwa w osiąganiu najlepszych wyników ekojazdy i zaprezentowania kierowcom realnych możliwości ograniczenia spalania w praktyce.

Ekonomiczny pod względem zużycia paliwa i eksploatacji części sposób prowadzenia samochodu coraz częściej wiąże się również z optymalnym wykorzystaniem nowych rozwiązań technologicznych stosowanych w pojazdach.

Nowoczesna technologia

Zmiany technologiczne widoczne są w konstrukcji nowoczesnych samochodów i ich jednostek napędowych, które zyskują coraz lepsze osiągi. Właśnie ze względu na nowinki techniczne konieczna jest zmiana stylu jazdy, a w jej praktycznym zastosowaniu pomagają dodatkowe innowacje.

Przykładem takiego rozwiązania może być aplikacja Safter.pl przeznaczona dla kierowców samochodów osobowych i znajdująca szerokie zastosowanie w przedsiębiorstwach posiadających floty samochodowe. Podstawą aplikacji są najnowsze technologie mobilne znajdujące zastosowanie w transporcie samochodowym, dzięki czemu Safter.pl jest praktycznym narzędziem zapewniającym kompleksowe wsparcie podczas ekojazdy, przy uwzględnieniu aspektów ekonomicznego, ekologicznego i bezpiecznego prowadzenia pojazdu.

Praktyczna strona narzędzia wynika z możliwości bieżącego monitoringu jazdy kierowcy w czasie rzeczywistym i rejestrowaniu zdarzeń. Pod uwagę brane są między innymi takie kwestie, jak czas jazdy, gwałtowne hamowanie, natychmiastowe przyspieszenie, zużycie paliwa. Analiza rejestrowanych parametrów jest podstawą dla dokładnego profilowania stylu jazdy kierowcy, a w efekcie lepszego wprowadzania zasad ekojazdy. Połączenie szkolenia Świadomych Kierowców z pilotażowym monitoringiem za pomocą systemu typu Safter.pl stanowi dodatkowe wsparcie edukacyjne i pomaga utrwalić reguły oraz porównać nowe osiągnięcia w ekojeździe.

Tego typu aplikacja to przede wszystkim system monitoringu jazdy rejestrowanej na bieżąco, w celu lepszego kontrolowania jazdy pod względem ekonomii, bezpieczeństwa i ekologii. Jednak, oprócz bieżącego monitoringu i profilowania stylu jazdy, istotne znaczenie ma możliwość korzystania z systemu automatycznych porad przekazywanych podczas jazdy, a odnoszących się do takich zdarzeń, jak hamowanie, przyśpieszenie, prędkość, zużycie paliwa i styl jazdy. Dzięki instrukcjom kierowca może podczas prowadzenia samochodu utrwalać zasady jazdy ekologicznej.

Rozwiązania technologiczne będące wsparciem dla idei ekojazdy mogą być stosowane w codziennym użytkowaniu pojazdu, jak i na etapie instruktażu z zakresu nauki jazdy samochodem.

Zasady ekojazdy

Ekojazda to przede wszystkim rozsądne użytkowanie samochodu i przestrzeganie zasad ruchu drogowego. To również większa odpowiedzialność i świadomość kierowców przekładająca się na bezpieczeństwo na drogach. Podstawowe zasady ekojazdy to:

  • stopniowe przyśpieszanie z gazem wciśniętym na około ¾ głębokości, pamiętając aby nie przekraczać 2000-2500 obrotów,
  • zdecydowane przyspieszanie aby jak najkrócej jechać na niskich biegach i jak najszybciej osiągnąć konkretną prędkość przelotową,
  • jazda na najwyższym możliwym biegu,
  • hamowanie silnikiem redukcja biegów przy obrotach spadających do około 1 000 obr/min,
  • przewidywanie sytuacji drogowych – np. sygnalizacja świetlna – hamowanie silnikiem, wzniesienie – wcześniejsze rozpędzenie pojazdu;
  • regularna kontrola ciśnienia w oponach (raz na dwa tygodnie),
  • jazda zgodnie z dozwoloną prędkością,
  • wyłączanie silnika w czasie postoju (trwającego ponad 30 sekund),
  • rozsądne zarządzanie zużyciem energii (wyłączanie niepotrzebnego sprzętu),
  • korzystanie z klimatyzacji przy szybszej jeździe , a przy mniejszej korzystanie z otwartych okien,
  • usunięcie zbędnego obciążenia z samochodu.

Skąd pomysł na ekojazdę?

Termin ekojazda po raz pierwszy został użyty w latach 90. XX wieku w Szwecji, po czym idea szybko rozprzestrzeniła się w Skandynawii, a następnie dotarła do innych krajów Europy, jak Niemcy, Szwajcaria, Holandia. W państwach tych ekonomiczna, bezpieczna i ekologiczna technika jazdy jest obowiązującym zagadnieniem na kursach nauki jazdy i brana jest również pod uwagę podczas egzaminów na prawo jazdy. Popularność jazdy ekologicznej wynika z możliwości obniżenia zużycia paliwa aż o około 30% i ograniczenia eksploatacji części pojazdu, a także zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

safter-nowy

Nowoczesna technologia wsparciem dla eko-jazdy

About The Author
-

Jeden komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge

  • mario
    Reply

    Fajna sprawa ta ekojazda, ciekawy jestem czy rzeczywiście przynosi taki efekty. Chciałby nauczyć się prowadzić samochód w taki sposób. Czy wymaga to jakiegoś specjalnego szkolenia z tego zakresu? Pozdrawiam!