Przygotowanie samochodu na cieplejsze pory roku

Zawsze wiosną pojawia się konieczność dokonania przeglądu i przygotowania samochodu na nową porę roku. Niekorzystne warunki atmosferyczne, na jakie narażone jest nasze auto podczas zimowych miesięcy sprawiają, że aby móc cieszyć się w pełni sprawnym pojazdem, należy wykonać pewne określone czynności. Co zatem należy zrobić, aby przygotować samochód do wiosny?

Wymień opony

Pierwszą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, są opony. Kiedy temperatury rosną i przez kilka dni średnia dobowa temperatura nie spada poniżej 7 stopni Celsjusza — czas zmienić opony na letnie. W przeciwnym razie nasze bezpieczeństwo podczas jazdy zdecydowanie ulegnie obniżeniu. Nie tylko ze względu na gorszą przyczepność (a także mniejszy komfort w trakcie jazdy – wówczas łatwiej popełnić jakiś błąd), ale również z powodu wydłużenia się drogi hamowania. Jeżeli bezpieczeństwo nie jest wystarczającym argumentem, pomyśl o swoich finansach. W przypadku jeżdżenia na zimowych oponach podczas wiosennych i letnich miesięcy, ulegną one szybszemu zużyciu, co przełoży się na częstszą konieczność wymieniania ogumienia.

Pielęgnacja, wymiana płynów i inne czynności

Kolejnym krokiem powinno być dokładne umycie samochodu. Dzięki temu zobaczymy wszystkie zarysowania (i będziemy mogli je zniwelować), a także zmniejszymy ryzyko pojawienia się rdzy, szczególnie w okolicy nadkoli. Następnie, należy sprawdzić stan zawieszenia i układu kierowniczego. Koniecznie zobaczmy, jak wygląda stan układu hamulcowego. Ze względu na śliską nawierzchnię, zimą częściej korzystamy z hamulców, które dodatkowo są narażone na działanie soli i wahań temperatury. Dodatkowo, płyn hamulcowy pochłania wilgoć – jest higroskopijny. Należy mieć świadomość, że już 1%  wody w płynie hamulcowym, zmniejsza skuteczność hamowania nawet o 15%!  Z tego powodu, dobrze jest wymienić płyn hamulcowy, a także skontrolować stan pozostałych płynów eksploatacyjnych. Oprócz płynu hamulcowego, należy sprawdzić również płyn do spryskiwaczy, olej i płyn chłodniczy. Jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś na temat tego ostatniego, przeczytaj poniższy artykuł: https://rynekczesci.com/co-warto-wiedziec-o-plynie-chlodniczym/

Wymień wycieraczki. Szorowanie po zamarzniętej szybie i praca w niskich temperaturach sprawiają, że stan wycieraczek po zimie zazwyczaj nie jest najlepszy. Następnie warto dokładnie odkurzyć wnętrze samochodu oraz przewietrzyć pojazd, żeby pozbyć się ewentualnej wilgoci. Z podobnych względów warto również udać się na serwisowanie klimatyzacji (dobrze jest to zrobić, zanim zrobi się ciepło). Jeżeli nie jesteś pewien, czy Twój samochód jest w pełni sprawny, zachęcamy do przejrzenia artykułów z tej strony – rynekczesci.com. Znajdziesz tam wiele praktycznych informacji.

Przygotowanie samochodu na cieplejsze pory roku

About The Author
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge