Zawieszenie samochodowe to niezwykle istotny element, bez którego nie byłaby możliwa bezpieczna jazda. Zawieszenie to skomplikowany układ, na który składają się między innymi amortyzatory. Te zaś wymagają regularnej wymiany. Co warto wiedzieć zanim zdecydujesz się na wymianę amortyzatorów?

Czym są amortyzatory?

Amortyzatory to istotne elementy zawieszenia, dzięki którym samochód nie buja się aż tak podczas jazdy po nierównościach. Amortyzatory dbają więc o to, by samochód odpowiednio trzymał się podłoża, szczególnie podczas jazdy po wybojach. Wpływają więc one znacząco nie tylko na bezpieczeństwo, ale także komfort jazdy.

Skąd wiadomo, że konieczna jest wymiana amortyzatorów?

O tym czy amortyzatory nadają się do wymiany powinien zadecydować doświadczony mechanik, najlepiej korzystając dodatkowo z odpowiedniej maszyny, wykonującej test amortyzatorów. Jednak każdy uważny użytkownik samochodu może obserwować auto podczas jazdy i przy pomocy pewnych oznak dojść do wniosku, że amortyzatory są już zużyte.

Do najczęstszych objawów zużytych amortyzatorów zaliczyć można mniejszą przyczepność do drogi, szczególnie podczas pokonywania zakrętów. Na potrzebę wymiany tych ważnych części zawieszenia mogą także wskazywać specyficzne piski podczas skrętu oraz charakterystyczne drgania kierownicy. Ważnym sygnałem zużycia amortyzatorów jest także wydłużona droga hamowania oraz wrażenie, że samochód nie trzyma się właściwie podłoża.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Przede wszystkim bardzo ważne jest, by podobnie jak opony, amortyzatory wymieniać parami. Jest to konieczne ponieważ wymiana tylko jednego amortyzatora może sprawić, że siła tłumienia będzie różna, a tym samym koła mogą nie mieć właściwego kontaktu z podłożem. Taka sytuacja może wpłynąć niekorzystnie na działanie samochodu, na przykład zużycie opon, a także znacząco zmniejszyć bezpieczeństwo podczas jazdy.

Warto także zwrócić uwagę na części, które kupujemy. Na rynku dostępne są zarówno oryginalne amortyzatory, jak i ich tańsze zamienniki. Niewiele osób może pozwolić sobie na kupno drogich, oryginalnych amortyzatorów, dlatego zamienniki wybierane są coraz chętniej. Jeśli już decydujemy się na cześć zamienną, warto wybrać produkt zaufanego producenta, a nie sugerować się jedynie najniższą ceną. Produkty z najniższej półki cenowej bywają bowiem wadliwe i często trzeba je dodatkowo dostosowywać i przerabiać do konkretnego modelu. Przy wymianie amortyzatorów warto zwrócić także uwagę na stan osłon amortyzatora oraz na odbojniki.

Zanim wymienisz amortyzatory

About The Author
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge